piątek, 14 czerwca 2019

151. "Chusty i szale. Modne projekty na drutach" Laura Strutt - recenzja książki

    Dzisiaj będzie inaczej niż zwykle, czyli zamiast pokazać Wam jakiś ciuszek, opowiem o książce, którą dostałam do zrecenzowania od Wydawnictwa RM. Widziałam tę książkę już jakiś czas temu w księgarniach, jednak była tylko w języku angielskim. To wydanie jest już przetłumaczone na język polski.
   Autorką książki jest Laura Strutt, osoba bardzo kreatywna, pasjonatka dziewiarstwa ręcznego z zamiłowaniem tworząca różnorodne dzianinowe akcesoria i nie tylko. Pozycja, o której dzisiaj piszę, to tylko jedna z kilku jej książek z dziewiarskimi projektami. Autorka prowadzi także swoją stronę www.madepeachy.com z ciekawymi i inspirującymi pomysłami.
   Książka "Chusty i szale. Modne projekty na drutach" to propozycja dla miłośniczek dziewiarstwa ręcznego, zainteresowanych szczególnie tworzeniem chust, szali, kominów i narzutek. To 96 stron zawierających 35 wzorów podzielonych na trzy rozdziały. Każdy z rozdziałów to zbiór projektów, którym autorka nadała nazwy: Wyraziste i piękne, Ciepłe i Luksusowe oraz Naturalne i Neutralne.
   Na początku książki autorka zamieściła garść porad, przydatnych zwłaszcza dla początkujących dziewiarek. Następnie przechodzimy do części zasadniczej książki, czyli projektów. Mamy tutaj modele zarówno grubych ocieplaczy, narzutek i chust, jak i delikatnych, zwiewnych, ażurowych szali. Znajdziemy tu projekty wykonane podstawowymi ściegami, ale i takimi bardziej zaawansowanymi. Autorka bawi się wzorem, kolorem, fakturą i kształtem swoich modeli. Dodatkowo jeszcze podpowiada inne warianty wykonania danej rzeczy lub jej wykończenia. Takie porady znalazły się przy każdym z zamieszczonych projektów, co także uatrakcyjnia książkę, dając nam dodatkowe pomysły i możliwości wykonania danego modelu. Projekty są na tyle uniwersalne, że nie musimy trzymać się sztywno wzoru, rodzaju włóczki czy grubości drutów. Każdy może sam poeksperymentować, do czego autorka zachęca, a możliwości jest mnóstwo. Projekty są bardzo dokładnie i czytelnie opisane. Każdy jest oznaczony stopniem trudności, zawiera dokładny spis potrzebnych materiałów, wymiary gotowego wyrobu po zblokowaniu, wielkość próbki dla proponowanej włóczki, opis wykonania rząd po rzędzie, opis wykończenia oraz wskazówki przydatne podczas pracy. Gdybym miała coś dodać do zawartości tej książki, to były by to schematy do wzorów. Osobiście wolę schematy, bo jednak szybciej i sprawniej mi się z nimi pracuje, niż z opisami. Oczywiście to kwestia upodobań i przyzwyczajeń. Zabrakło mi też jeszcze zdjęć lub chociaż szkiców przedstawiających całkowity kształt danej dzianiny po jej rozłożeniu. Wprawdzie autorka wspomina w opisie wykończenia, jaki kształt nadać wyrobowi, ale ja wolałabym zobaczyć to na dobrym zdjęciu.
Na końcu książki autorka zamieściła rozdział w którym przedstawione są podstawy robienia na drutach, czyli trzymanie drutów, nabieranie i przerabianie oczek różnymi metodami oraz podstawowe sploty szydełkowe. Możemy tu między innymi dowiedzieć się na czym polega różnica w przerabianiu oczek metodą amerykańską/brytyjską a kontynentalną.
   Moim zdaniem książka jest idealną pozycją dla osób chcących zacząć swoją przygodę z dziewiarstwem i tych średnio zaawansowanych. Początkujących autorka poprowadzi od bardzo prostych projektów do trochę trudniejszych i pozwoli zdobyć umiejętności dziewiarskie oraz podnieść je na wyższy poziom. Osoby umiejące już dziergać znajdą tu modele o interesującej konstrukcji i ciekawej fakturze. 

Pozdrawiam:)
Agnieszka
5 komentarzy:

 1. No i zainteresowałaś mnie nią - pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam pozycji ale teraz i tak wszystko jest w sieci😁pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak myślałam, że to pozycja dla mniej zaawansowanych w dzierganiu. Chociaż jak każda książka dziewiarska może zainspirować do stworzenia własnego projektu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kupiłam na poczcie :)- Zofia

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie bylo podobnie,przyszlam po paczke na poczte i ....kupilam ww ksiazke.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...